Neachitarea salariului

11 martie 2019 22

Buna ziua. De curand am demisionat de la locul de munca (am lucrat cele 14 zile conform CM). De atunci au trecut aproximativ 14 zile, acum fostul angajator nu vrea sa-mi achite salariul. Care ar fi procedurile legale pentru a obtine plata salariului?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Pentru inceput depuneți o cerere fața de angajator în acest sens.
Daca se refuză, puteți depune o plîngere la inspectoratul muncii, cit și o acțiune în judecată cu solicitarea de incasare a sumei cit și penalități pentru întîrziere care sunt destul de mari.

12 martie 2019