Neachitarea salariului la timp

30 august 2018 87

Salutare! Ne-am ciocnit cu așa o problemă: soției mele nu i-a fost achitat salariul in intregime. Pe parcursul a două luni, din totalul de 16.000 lei, au fost achitati doar 5.000 lei, însă periodic. Cum poate fi soluționată această problemă? Vă mulțumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
În acest sens există posibilitatea de a înștiința Inspecția muncii deapre problemă, alta variantă ar fi înaintarea unei cereri scrise cu solicitarea achitării integrale a sumei.
Totodată, codul muncii prevede ca pentru fiecare zi de întîrziere posibilitatea achitarii in favoarea angajatului a unei penalități de 0,3% din suma restantă. Sigur... mai detaliat ca ultima variantă pe cale extra judiciară va fi dificil de valorificat.

31 august 2018