Neachitarea unui credit

27 mai 2018 103

Ce urmări pot fi în cazul neachitării unui credit in suma de aproximativ 35.000 lei (cu tot cu penalitati) si chemării in judecată? E posibil ca sa mi pună interdicție de a părăsi tara? Si care e probabilitateaa să se întâmple asta?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Diana,
Aplicarea interdicției de ieșire din țară este posibilă, doar ca urmare a aplicării altor măsuri de asigurare ce nu au dat efectul scontat, și doar de către instanța de judecată, în cadrul procedurii de executare.
Probabilitatea diferă de la caz la caz, depinde de motivele invocate.

27 mai 2018
  • Jurisconsult

D-na Diana sigur că interdicţii o să fie, dacă cazul DVS o să ajungă în instanţă şi la executor, stăruiţivă să ameliraţi întrebarea paşnic.

28 mai 2018