Neconcordanță între actele de stare civilă

2 iunie 2020 33

Bună ziua. Aș dori să întreb ce se poate face în cazul când există neconcordanțe între actele de stare civilă ale unei persoane. Mai concret, ce se poate face când în certificatul de naștere al unei persoane este indicat numele tatălui într-un fel (Gheorghe), iar în certificatul de naștere al tatălui este scris diferit (Gheorghii)? Care ar fi pașii pentru obținerea unui certificat de naștere al copilului în care numele tatălui să fie scris corect?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna ziua Silvia,

Trebuie sa depuneti o cerere la ASP cu privire la modificarea actelor de stare civila.

3 iunie 2020