Necunoașterea legii nu scutește de raspundere

20 ianuarie 2020 56

Buna. Spuneti-mi, va rog: am auzit deseori expresia "Necunoașterea legii nu scutește de raspundere", nu doar in domeniul juridic. Ce inseamna acesata expresie si care e fundamentul ei juridic. Mersi.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
E vorba de prezumția că fiecare cetățean cunoaște legea țării unde trăiește, sau cel puțin, la momentul demarării cărorva relații juridice, este informat, cunoaște sau trebuia să cunoască despre toate aspectele unui sau altor relații juridice/sociale sau de alt ordin, care reglementează conduita individului.

20 ianuarie 2020