Nedreptățire de salariu

14 decembrie 2019 156

Bună ziua! Sunt șefa bibliotecii publice din comună. În comună activează 3 biblioteci: a mea (Biblioteca publică comunală), Filiala pentru copii a Bibliotecii publice și Biblioteca publică sătească - toate au localuri diferite. În urma întrării în vigoare a noii legi de salarizare, la ședința consiliului local in decembrie 2018 a fost schimbata denumirea funcției din șef de bibliotecă în bibliotecar principal. Am vechime în muncă 30 ani, cat. instituției IV (nu am subalterni), categoria de calificare I, cat. salarizării 13 (nu am studii superioare). La următoarea ședință a consiliului pe 29 mai 2019 am fost numită director, dupa ce am adus dovezi că pe 18 februarie 2019 a întrat în vigoare Legea bibliotecilor, unde în art. 24 se spune ”conducerea bibliotecii publice este executată de către director”. Cu toate acestea, am fost salarizată nu ca director, dar ca bibliotecar principal, pentru ca nu erau bani în buget. Acum, la ședința consiliului din 13 decembrie 2019 din nou pun spre aprobare să fiu salarizată ca bibliotecar principal pentru anul 2020. Rog să mă ajutați să știu cum e corect și cum să procedez și care sunt instanțele ierarhic superioare pentru rezolvarea acestei probleme. Vă mulțumesc!

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
In cazul Dvs va recomand sa va adresati unui avocat.
Am vazut ca v-ati mai adresat cu intrebari similare.
Problema nu poate fi rezolvata printr-un raspuns exhaustiv.
Este necesara examinare actelor si, cel mai probabil, intocmirea unor cereri scrise catre angajator.
Daca simtiti ca aveti nevoie, puteti sa ma contactati... mai detaliat la adresa de email office.potirniche@yahoo.com

Sau,
Solicitati asistenta cu plata la acest link: https://yavo.md/rom/asistenta-juridica-cu-plata

14 decembrie 2019