Neexecutarea hotărârii instanţei de judecată

9 martie 2020 224

1. Cum poate fi trasa la raspundere persoana care nu executa hotararea instantei?
2. Cum poate fi initiata procedura de control incepand cu executorul judecatoresc care nu isi indeplineste functiile si politia de frontera care permite iesirea din tara a persoanei care are interdictie de a parasi tara?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
totul depinde de situație,
control în cazul executorului îl face uniunea executorilor cît și ministerul justiției
interveniți la executor cu cerere de atragere la răspundere contravențională a debitorului,
cît privește părăsirea țării, poliția de frontieră nu este în drept de a reține persoana dacă aceasta iese din țară legitimîndu-se cu acte de cetățean... mai detaliat RO spre exemplu, adică cei cu dublă cetățenie sunt dificil de constrînd.

10 martie 2020