Neexecutarea obligatiilor parintesti

3 aprilie 2023 33

Buna ziua. Unde se pot adresa parintii elevilor daca in clasa sunt 2 fete care injura, sunt agresive, inclusiv fizic, ameninta alti copii? Parintii fetelor in cauza nu recunosc ca exista o problema (amândoua familii se afla la evidenta asistentului social ca social vulnerabile). Mamele elevelor mentionate au fost chemate la adunare cu directorul si sectoristul, insa fara vreun rezultat - refuza sa apeleze la psiholog sau psihopedagog. Putem noi, ceilalti parinti, sa scriem o cerere colectiva la politie sau poate exista alta solutie?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Puteți să vă adresați cu o plângere la poliție pe contravenția prevăzută de art. Articolul 63. Neîndeplinirea obligaţiilor de întreţinere, de educare şi de instruire a copilului
(1) Neîndeplinirea sau îndeplinirea necorespunzătoare de către părinţi sau de către persoanele care îi înlocuiesc a obligaţiilor de întreţinere, de educare şi de... mai detaliat instruire a copilului
se sancționează cu amendă de la 6 la 15 unități convenționale sau cu muncă neremunerată în folosul comunității de la 15 la 25 de ore.
(2) Acţiunile specificate la alin.(1), dacă au avut ca urmare lipsa de supraveghere a copilului, vagabondajul, cerşitul ori săvîrşirea de către acesta a unei fapte socialmente periculoase,
se sancționează cu amendă de la 9 la 18 unități convenționale sau cu muncă neremunerată în folosul comunității de la 40 la 60 de ore.

Însă, nu cred că aceasta va schimba situația, părinții vor fi sancționați cu amenda și posibil să se resfrângă și mai negativ asupra copiilor.

Apelați la autoritatea tutelară locală, Direcția pentru Protecția Drepturilor Copiilor, să se implice în soluționarea acestui caz.

3 aprilie 2023