Neexecutarea titlului executoriu se poate pedepsi penal?

1 iulie 2017 45

Neexecutarea titlului executoriu se poate pedepsi penal?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună Ziua Svetlana,

Codul Penal la art. 320 vorbește despre Neexecutarea hotărîrii instanţei de judecată.
Astfel, Neexecutarea intenţionată sau eschivarea de la executare a hotărîrii instanţei de judecată, dacă aceasta a fost comisă după aplicarea sancţiunii contravenţionale,
se pedepseşte cu amendă în mărime de la 550 la 650 de unităţi convenţionale sau... mai detaliat cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 150 la 200 de ore, sau cu închisoare de pînă la 2 ani.

1 iulie 2017