Neindeplinirea indatoriilor privind evidenta militara

29 ianuarie 2018 416

Am fost anuntat de la serviciu ca trebuie sa ma prezint la centrul militar deoarece nu am livret militar. Acolo am fost anuntat ca trebuia sa ma prezint cu 6 ani in urma. In acesti ani nu am primit nici o scrisoase de informare, nici de la serviciu nu am fost anuntat cu toate a activez in acelasi loc deja de 10 ani. Acum sunt chemat in judecata de catre centrul militar. Va rog sa imi spuneti cine poarta vina, daca toata perioada am fost student, apoi am activat intr-o intreprindere fara pauza. Va multumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Marina Bzovii
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

In cazul dvs. pentru a va oferi un raspuns mai exact, urmeaza sa specificati in conformitate cu ce articol a fost intocmit Procesul Verbal.
Presupun ca reprezentantii Ministerului apararii au constat incalcarea prevazuta de Art. 366 Cod Contraventional care prevede neîndeplinirea îndatoririlor privind evidenţa militară
(1) Neprezentarea persoanei care se află... mai detaliat la evidenţă sau care este obligată să se afle la evidenţă militară, la citarea organelor administrativ-militare, fără motive întemeiate sau plecarea ei în o altă localitate pentru domiciliere ori şedere temporară, sau plecarea în străinătate pe un termen ce depăşeşte 30 de zile fără a se scoate de la evidenţă, sau sosirea dintr-o altă localitate unde domiciliază temporar fără a se pune la evidenţă militară, precum şi comunicarea tardivă organului de evidenţă militară a datelor despre schimbarea stării familiale, a domiciliului, a locului de studii, de muncă sau schimbarea funcţiei, pentru o perioadă ce depăşeşte 30 de zile,
se sancționează cu amendă de la 12 la 30 de unități convenționale.

Astfel Articolul sus mentionat sanctioneaza in mod alternativ:
-si/sau plecarea persoanei care se află la evidenţă în o altă localitate pentru domiciliere ori şedere temporară
- si/sau sosirea dintr-o altă localitate unde domiciliază temporar fără a se pune la evidenţă militară
- şi comunicarea tardivă organului de evidenţă militară a datelor despre schimbarea stării familiale, a domiciliului, a locului de studii, de muncă sau schimbarea funcţiei, pentru o perioadă ce depăşeşte 30 de zile,
Incalcarile date se sancționează cu amendă de la 12 la 30 de unități convenționale.
Drept urmare, aceasta prevedere sanctioneaza si inactiunea persoanei, fara a impune aceasta obligatie asupra reprezentantilor Ministerului Apararii.

Cu toate acestea, in cazul in care v-ati conformat obligatiilor sus mentionate (ati comunicat datele de mai sus la MA), urmeaza sa va prezentati in instant de judecata si sa aduceti probe care ar demonstra acest lucru. Totodata puteti contesta procesul verbal invocind una din incalcarile prevazute in Art. 443 CC. (http://lex.justice.md/md/330333/)

1 februarie 2018