Neintelegeri apartament privatizat

3 august 2018 93

Buna ziua. Acum 2 ani eu si sora am privatizat apartamentul care a ramas de la parintii nostri decedati. Privatizarea s-a facut in parti egale, avem viza de reşedinta amandoua. Eu locuiesc in strainatate, in apartament locuieste sora cu 2 copii minori. Sora poate sa faca schimbari in apartament fara permisul meu? Poate sa locuiasca acolo concubinul ei, chiar daca eu nu sunt de acord? El nu are viza de reşedinta si nu a participat la privatizare. Am dreptul sa cer ca concubinul sa achite chirie pentru partea mea? Sora poate vinde apartamentul fara voia mea? Eu pot sa dau in judecata sora pentru schimbarile facute fara voia mea? In caz ca concubinul nu vrea sa achite chirie, pot forţa iesirea lui din apartament prin judecata?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Viza de reședință nu are nici o valoare, aceasta nu oferă temei actual sau de viitor pentru apariția dreptului de proprietate sau orice alt ceva.
Cit privește schimbări, în cazul coproprietarilor, acestea se prezumă a fi acceptate pînă la proba contrarie.
Sora nu poate vinde apartamentul în lipsa d-stră, deoarece... mai detaliat sunteți 2 proprietari.
Pentru a putea pretinde la ceva expres, urmează să vă stabiliți cotele ce vă aparțin fiecăreia, cît și să stabiliți modul de folosință, astfel, sora nu va fi în drept să pătrundă pe jumătatea care vă aparține.
În caz că nu se face stabilirea modului de folosință cu înregistrarea la OCT, pentru îmbunătățirea adusă, sora poate pretinde compensarea cheltuielilor din contul d-stra, fiți atentă.
Nuanțe sunt mai multe.

3 august 2018