Neonorarea de către antreprenor a obligațiunilor contractuale

23 august 2023 3

Bună ziua. Am încheiat un contract cu o persoană pentru confecționarea unui dulap. În contract este specificat termenul pentru executarea lucrării de 30 de zile. Am achitat în avans jumatate din suma convenită. Antreprenorul mi-a lăsat o copie de pe buletinul lui de identitate. Au trecut mai mult de 2 luni, dar lucrarea nu a fost predată, iar antreprenorul nu raspunde la telefon și mesaje. Ce să fac în situația descrisă? Unde să mă adresez ca să rezolv în mod legal problema? Mulțumesc.

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
  • Avocat

Buna ziua,
suma o puteti recupera prin depunerea unei cereri de chemare în judecată.
Trebuie efectuată o analiză a contrcatului încheiat de dvs si antreprenor. În caz de necesitate apelati 068531503.

23 august 2023
  • Jurisconsult

Buna Tudor, colega d-na Tatiana v-a orienta să vă adresezi în instanță pentru aincasa suma cheltuită, de se poate. Dar nu uita, administratorul a dat dovadă, că este escroc ” мошенник ”, în așa cazuril DVS sunteți în drept să depuneți o cerere la poliție pentru a fi tras la... mai detaliat răspundere penală pe art. 190 CP.

24 august 2023
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua,
este necesar să expediați o notificare (cu aviz recomandat) în adresa persoanei juridice prin care să solicitați rezoluțiune datorită neexecutării în termen, restituirea avansului și plata penalităților pentru neexecutarea obligațiilor contractuale sau îi puteți acorda un termen suplimentar pentru executarea iar dacă termenul suplimentar nu este respectat să... mai detaliat vă adresați în instanța de judecată.
La fel, este necesar de a analiza contractul și dacă persoana în cauză este antreprenor pentru a se asigura că nu este o escrocherie.
În cazul în care aveți nevoie de ajutor puteți să mă apelați (060643035).

24 august 2023