Nerespectarea graficului de intrevedere a unuia din parinti

4 februarie 2018 348

Salut sunt mamica unei fetite de 3 ani si jumate. Copilul are grafic cu tatal ei: marti intre 17:00 si 20:00, joi la fel, primul si al treilea weekend de vineri de la 17:00 pina duminica ora 20:00. As vrea sa schimb graficul, deoarece tatal copilului nu respecta graficul: ba o tine 30 min, sau o ora si ma previne cu 5 min. inainte ca copilul va ajunge acasa. Uneori in weekend sau nu o tine cu el, sunt momente ca o tine, dar nu pot lua legatura cu copilul 24-48 de ore, nu imi raspunde la apeluri si la mesaje, sau daca a expirat timpul cu el, nu o aduce, imi spune ca imi o va aduce cind doreste el. Ajutati-ma: la cine sa ma adresez, copilul e in depresie, plinge, sufera cind aude de tatal ei. Eu nu ii interzic sa se vada, respect graficul? Multumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Urmează să adresați o cerere la autoritatea tutelară și să solicitați modificarea graficului. În cazul în care autoritatea nu vă răspunde în termen, vă refuză ori nu vă aranjează noul grafic puteți să contestați răspunsul în instanța de judecată.

4 februarie 2018