Nota de serviciu si nota explicativa

19 iulie 2019 639

Buna. Am cautat pe net, dar nu am gasit nimic concret. Spuneti-mi, va rog, care e definitia la "nota explicativa" si "nota de serviciu"? Daca e nevoie de executat o corectie de catre alt departament in programul de la serviciu pe o luna anterioara, care nota o utilizez? Va multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Actul de corectare nu are o reglementare legală. Prin urmare, aveți posibiltatea utilizării unei denumiri care să coincidă cu scopul actul respectiv.
Din variantele care le-ați menționat, cred că preferabil ar fi de utilizat termenul notă explicativă.

Succese!

26 iulie 2019