Нотариус не выдаёт сертификат

9 noiembrie 2023 3

Добрый день. В 2020 умерла моя мама. После похорон я отнёс все необходимые документы нотариусу, но начался ковид, потом нотариус была в отпуске, потом мне надо было уехать. Сейчас уже почти 2024, когда я пришёл к ней за документами, она потребовала с меня и сестры 3.600 лей. Официальный чек выдавать не хочет, картой оплату не принимает - только наличными. Скажите, пожалуйста, это нормально вообще? Что мне делать? Спасибо.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Добрый день! Надо будет проанализировать ваши документы. Могу помочь вам, обращайтесь по номеру 069049267

9 noiembrie 2023
  • Avocat
  • Alte domenii

https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=108061&lang=ro notarul trebuie să justifice fiecare plată dacă e vorba doar de moștenire, puteți insista la plățile legale, conform legii de mai sus........... dacă vrea bani mai mulți, stabiliți, chipurile, în baza unui acord comun cu beneficiarii serviciilor notariale,... mai detaliat care, de fapt, nu există, atunci se poate de scris și o plângere privind atragerea la răspundere disciplinară.......de o determinat la solicitarea unor plăți strict stabilite conform legii...........puteți să depuneți o cerere în scris, în care să solicitați informație în scris despre plata pentru serviciile notariale concrete prestate ca dânsa să dea un răspuns în scris la solicitările Dvs. și, deja, cu răspunsul primit se poate de hotărât cum de acționat................plângeri, contestare acțiunilor ei........

scriți mai multe detalii despre ce servicii notariale merge vorba, despre moștenire????

9 noiembrie 2023