Noua legea pentru eliberarea pasaportului roman

2 aprilie 2019 229

Buna ziua. Asa o intrebare: vreau sa depun documentele la cetatenie romana. Am auzit ca de la inceputul anului 2019, s-a pus in vigoare o lege noua ca se poate redobandi cetatenia in decurs de 3 luni de la depunerea actelor. Este corect ori sunt numai vorbe?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Liudmila.

Nu există o lege care să prevadă că cetățenia se redobândește în decurs de 3 luni de la depunerea actelor.

Din păcate, redobândirea cetățeniei române este un proces mai complex și îndelungat. Are mai multe faze, cum ar fi înregistrarea dosarului, soluționarea și aprobarea acestuia, introducerea acestuia pe ordin, depunerea... mai detaliat jurământului. Toate acestea durează.

Timpul de redobândire diferă de la caz la caz, dar, de regulă, tot procesul durează cu mult mai mult decât 3 luni.

20 septembrie 2019