Nu a cedat trecerea în intersecție

22 decembrie 2017 39

Un autoturism a ignorat indicatorul „Cedează trecerea”, trecând ca printre urechile acului în fața unui camion și un autoturism, care se deplasau regulamentar pe drumul principal. Ce pedeapsă riscă acesta, am găsit undeva 6 puncte de penalizare și 1.000 de lei amendă.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Articolul 239. Nerespectarea regulilor de circulaţie în zonele rezidenţiale
Nerespectarea regulilor de circulaţie în zonele rezidenţiale se sancţionează cu amendă de la 3 la 6 unităţi convenţionale cu aplicarea a 2 puncte de penalizare.

Totodată urmează să se aplice art. 244, Încălcarea dispoziţiilor din Regulamentu circulaţiei rutiere, care a generat pericolul... mai detaliat unui accident de circulaţie.
Încălcarea de către conducătorul de vehicul a dispoziţiilor din Regulamentul circulaţiei rutiere, prevăzute la art. 238, 239 din prezentul cod, care a generat pericolul unui accident de circulaţie se sancţionează cu amendă de la 18 la 30 de unităţi convenţionale cu aplicarea a 4 puncte de penalizare.

22 decembrie 2017