Nu achit creditul nebancar o perioada mai mare de timp

1 august 2023 6

Bună! În cazul în care nu am bunuri înregistrate pe numele meu, nu sunt căsătorit, nu am copii, ce consecințe mă așteaptă dacă ignor toate cerințele creditorului și ale instanței, dacă am o linie de credit nebancar deschisă, cu o datorie acumulată de 35.000 lei? Achit deja de foarte mult timp procentele și suma acestora a fost imensă. Pur și simplu m-am saturat să achit, nu mai am puteri psihologic. Depresia și apatia ma omoară deja. Nu mai vreau să achit nimic. Ce mă așteaptă? Se va închide cumva dosarul peste ceva timp? Sau voi face mai rău și suma va creste groaznic și va trebui totuși să o achit mai târziu? Mersi mult!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
dacă se va adresa creditorul în judecată şi ulterior la executorul judecătoresc, bunurile şi banii dumneavoastră vor fi urmăriţi pînă nu va fi stinsă datoria.
Dacă în termen se vor adresa la executor şi acesta va primi titlu spre executare, atunci nu există termen care ar ,,închide dosarul "
Creditorul... mai detaliat va putea solicita şi dobînzi pentru toată perioada de neplată a datoriei.

1 august 2023
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua Domnul Gheorghe, cu părere de rău până la adoptarea modificărilor la Legea cu privire la Contractele de credit pentru consumatori, existau niște condiții contractuale catastrofale, în situația în care dosarul ajuns în instanță nu are la baza o hotărâre definitivă și irevocabilă este posibil să vă opuneți... mai detaliat poziția sau să atacați hotărârea judecătorească cu apel și a opta pentru micșorarea penalității, comisioanelor ș.a.

Dacă nu aveți bunuri înregistrate pe numele Dvs, pot exista alte consecințe precum:
1. aplicarea sechestrului și urmărirea mijloacelor bănești și alte bunuri mobile pe care le dețineți;
2. urmărirea mijloacelor bănești (inclusiv în valută străină) și bunurilor Dvs care se află la terți;
3. interzicerea altor persoane de a vă transmite bunuri sau de a îndeplini fată de Dvs alte obligați;
4. aplicarea interdicției de a părăsi țara;
5. Aplicarea unei amenzi contravenționale de până la 3000 lei pentru eschivarea de la executarea hotărârii judecătorești sau a titlului executoriu;
6. Atragerea la răspundere penală pentru neexecutarea hotărârii judecătorești și ca consecință puteți risca amendă sau muncă neremunerată in folosul comunității sau închisoare până la doi ani.

Prin urmare, cel mai bine este să achitați în continuare iar după posibilitate consultați un avocat/ avocat stagiar pentru a analiza în detaliu situația Dvs și a veni cu unele soluții/propuneri.

2 august 2023