Nu am achitat pensia alimentara de multi ani

4 iulie 2023 3

Buna ziua. Nu am achitat de multi ani pensia alimentara decisa de instanta. S-a acumulat o datorie mare, am aplicate restrictii. Copilul, caruia trebuie sa-i platesc pensia, are 21 de ani si isi continua studiile. Problema este ca nu am un serviciu stabil, muncesc ocazional, nu am bunuri proprii. Ce pot face?

Jurist comments 2

Filip Rotaru
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua dn Ion, va indemn sa depuneti efort pentru a gasi un loc de munca stabil si sa incepeti achitarea sumelor datorate. A fi tata este o responsabilitate pe care dvs ca om matur trebuie sa o intelegeti. Va urez succes !

6 iulie 2023
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Nu există altă posibilitate decât a achita suma restantă. Puteți ajunge la un numitor comun cu creditorul și executorul judecătoresc ca să vă ofere posibilitatea de a achita eșalonat suma.

6 iulie 2023