Nu am achitat pensia de intretinere

11 decembrie 2020 20

Spuneti-mi, va rog, care sunt consecintele dacă nu am achitat pensia de intretinere si vin acasă in Moldova? Pot avea probleme la intrarea in tara?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna,
La intrare nu sunt probleme, la ieșire pot aparea.
Totodată va puteți trezi cu sechestre pe conturi si bunuri, inclusiv darea in cautare daca cauza a ajuns la executare.

12 decembrie 2020
  • Jurisconsult

Bună dl. Mihai, tu de o dată verifică că hotărîrea de incasarea pensiei a fost pusă în lucru la executor și dacă el v-a anunțat în căutare, fiindcă la intrare DVS n-o să aveți oarecare consecințe, cînd ai să apari în țară, ex. soția o să-l informeze pe executor și... mai detaliat el o să te caute și o să-ți pună căpacul.

15 decembrie 2020