Nu am achitat ratele la credite

10 aprilie 2023 102

Bună ziua. Am luate 4 credite și nu am achitat ratele de 2 luni. In prezent, ma aflu peste hotare. Sora mea figureaza in contract, dar nu sunt sigura in ce calitate (persoana de contact, fidejusor?). In situatia descrisa, poate creditorul sa aplice sechestru pe bunurile surorii?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Ludmila.
Dacă sora ese fidejusor (fidejusorul răspunde solidar) și va fi o hotărâre judecătorească atunci în cadrul procedurii de executare silită, executorul poate urmări și bunurile susorii.

13 aprilie 2023