Nu am achitat ultima rata la un credit nebancar

18 iulie 2023 3

Buna ziua. Nu am achitat ultima rata la un credit nebancar. Acum reprezentantii creditorului plaseaza pe retelele de socializare poza mea si scriu ca risc sa fiu dat in cautare. In afara de asta, scriu mesaje tuturor prietenior mei despre datoria mentionata. Au dreptul sa faca asa ceva?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Nu au dreptul.

19 iulie 2023
  • Jurisconsult

Buna Liliana, creditorul nu sunt în drept să întreprindă eva contra DVS, ei sunt limitați. Sarcina lor să vă aducă la cunoștință în privința datoriei și gata. În rest cu toate măsurile și restricțiile se ocupă executorul judecătoresc, dar să nimeriți în veziunea acestei persoane, creditorul trebuie să se adreseze... mai detaliat în instanța de judecată pentru a incasa silit datoria pe credit și insul creditul, dar asta u se face într-o lună, două.

20 iulie 2023