Nu am cu cine lasa copilul de 4 ani pe perioada starii de urgenta

4 aprilie 2020 59

Buna ziua. Eu lucrez la o intreprindere (SRL) de 4 luni. Odata cu instituirea starii de urgenta in tara din cauza pandemiei, am ramas acasa cu copilul de 4 ani (deoarece gradinitele nu lucreaza). Pentru primele 2 saptamani am cerut concediu din cont propriu. Acum urmeaza sa ies la serviciu (deoarece intreprinderea activeaza), dar eu nu am cu cine lasa copilul acasa. Cum pot proceda in cazul acesta corect si legal? Multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat

Olga, vedeti Dispozitia CSE pct. 44 si pct. 1 din Anexa: https://cancelaria.gov.md/sites/default/files/dispozitia_4_din_24.03.2020.pdf

Daca specificul muncii Dvs nu permite munca la domiciliu (sau munca la distanta cu utilizarea mjloacelor electronice), atunci discutati cu angajatorul posibilitatea sa utilizati concediul anual platit in aceasta perioada (depuneti o cerere scrisa) sau concediul anual nefolosit... mai detaliat pentru anii precedenti, daca s-a acumulat (acord scris cu angajatorul) sau posibilitatea sa suspendati contractul de munca pentru perioada cit va fi suspendat procesul educational. Daca angajatorul nu este cooperant, depuneti o cerere in care sa indicati ca veti fi in "stationare" conform art. 80 prim din Codul muncii, din cauza ca aveti copil de 4 ani, iar conform Dispozitiei CSE indicate mai sus, nu aveti posibilitatea sa va prezentati la locul de munca si anexati certificatul de nastere al copilului - pe durata absentei motivate, angajatorul nu va va achita salariul, dar nu va avea dreptul sa va concedieze disciplinar (pentru lipsa de la munca).

5 aprilie 2020