Nu am depus juramantul pentru redobandirea cetateniei romane

25 ianuarie 2020 143

Buna ziua. In 2015 a iesit ordinul cu privire la redobandirea cetateniei romane, dar nu am depus juramantul si respectiv am pierdut -o. In cazul in care depun un nou dosar, timpul de examinare e acelasi sau examinarea e mai rapida? Are vreo importanta faptul ca in trecut mi-a fost acordata cetatenia? Mersi mult.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
O nouă depunere nu va schimba situația, va fi respinsa solicitarea.
Puteți încerca să rugați oferirea unei șanse de a depune jurământul invocând neinformarea sau alte motive întemeiate.
Cunosc cazuri cînd așa solicitarea a fost admisă, formulați solicitarea în scris și expediați poșta sau mail.

25 ianuarie 2020