Nu am executat integral pedeapsa penala

17 martie 2021 32

Buna ziua. Am fost condamnat intr-un dosar penal la ore neremunerate in folosul comunitatii. Am executat doar o parte din ele (circa 45 din 160). Ultimele 3 saptamani nu le execut pentru ca am avut alte treburi. Ce se poate intampla? Pot sa fiu retinut? Cei de la probatiune trebuie sa trimita dosarul meu in judecata sau se pot adresa direct la politie?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna dl. Iurie, e o chestie neplăcută. DVS ați dat dovadă că v-ați eschivat. Ca atare orele de executare se efectuiază la primărie. Nu tot timpul executoirul de la probațiune cunoaște situația, adica cei de la primărie îi raportează, trebue de clarificat, bine. Am o întrebare, putea să cunoască... mai detaliat executorul , că tu n-ai executat orele rămase, trebue de verificat. După aceasta o să întreprinzi acțiuni de a te preda. Eu îți propun să eși pe viberul meu 068669950 și v-om discuta mai precis.

18 martie 2021