Nu am fost platiți pentru lucrul efectuat!

6 ianuarie 2024 3

Bună ziua! Am lucrat 3 săptămâni la un cartier care se afla în construcție. Băiatul care ne-a luat la lucru nu ne-a angajat oficial, iar când i-am cerut banii pentru munca efectuată, acesta sub diferite pretexte nu dorește să achite. Care este procedura corectă de soluționare a unor astfel de probleme,l că sa primim toți banii promiși pentru lucrul pe care l-am făcut? Tipul menționat a spus că ne va angaja oficial, dar zilele au trecut și nu a făcut-o! Cine ar fi gata să ne ajute? Mulțumesc!

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Adresați o plîngere către Inspectoratul de stat a muncii.
https://ism.gov.md/ro/content/10-inspec%C8%9Bii-teritoriale-de-munc%C4%83

7 ianuarie 2024
Iulia Ghețivu
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua. Aș putea să vă ajut. Mă contactați la numărul de telefon 069940453.

17 ianuarie 2024