Nu am fost remunerat pentru o luna de munca

22 iulie 2019 24

Eu am lucrat în perioada 14 mai 2019 – 19 iunie 2019 la o agenție imobiliară, cu grafic de muncă între orele 09:00 – 18:00, de luni până vineri, uneori chiar peste aceste ore. Mi s-a spus că voi fi remunerat cu 25 - 50% din suma vânzărilor și în anunț era scris că se primesc salarii în jur de 25.000 MDL lunar. În acest timp, am îndeplinit toate indicațiile companiei, cu excepția că nu am încheiat vreo tranzacție. Mi s-a spus ca nu fac față în acest domeniu. Cu mine nu s-a încheiat vre-un contract sau alt tip de înțelegere, în afară de Declarația că am primit telefonul de serviciu și l-am returnat. Am probe care pot confirma că am lucrat în toată această perioadă, ca de ex: fotografii, contracte, documente, înregistrări s.a.
„Perioada de probă neremunerată” contravine dispoziţiilor legale. Art. 60, alin. (4) C.M. al R.M. prevede că „pe parcursul perioadei de probă, salariatul beneficiază de toate drepturile şi îndeplineşte obligaţiile prevăzute de legislaţia muncii, de regulamentul intern al unităţii, de contractul colectiv şi de cel individual de muncă”. Astfel, conform art. 60, alin. (4) C.M. al R.M. coroborat cu art. 9, alin. (1), lit. d) C.M. al R.M., pe parcursul perioadei de probă, salariatul are dreptul la achitarea la timp şi integrală a salariului, în corespundere cu calificarea sa, cu complexitatea, cantitatea şi calitatea lucrului efectuat.
Vreau să știu dacă este posibil să mi se achite un salariu minim conform legislației RM, luând în considerare că am lucrat 5 săptămani, am avut extra cheltuieli, mi-am procurat telefon performant inclusiv abonament la transportul public pe care l-am achitat din contul meu.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Începeți clarificarea situației cu o plîngere la Inspectoratul Muncii.

23 iulie 2019