Nu am platit creditul de 7 luni

14 ianuarie 2020 281

Am o datorie de 25 de mii de lei. Astazi trebuia sa ma prezint la judecata, dar n-am putut merge. Mi s-a spus ca de maine voi fi dat in cautare. Care sunt consecintele in acest caz? Este posibil sa fiu inchis ori mi se va face o judecata repetata si voi putea deschide un cont sa platesc in continuare?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Mihai,

La faza de judecare e puțin probabil să fiți dat în căutare. Doar la faza de executare, executorul judecătoresc poate dispune darea în căutare a debitorului.

Închis Dvs nu veți fi, or, Codul Penal nu prevede drept infracțiune neachitarea datoriilor.

Pentru o consultație mai detaliată vă sunt la dispoziție.

15 ianuarie 2020