Nu am rambursat doua credite luate de la acelasi creditor si acesta m-a anuntat ca ma va da in judecata

4 mai 2023 136

Buna ziua. Trei ani in urma am contractat doua credite de la aceeasi companie de microfinantare, in suma totala de 24.000 lei. Peste putin timp a inceput pandemia si nu am mai putut achita ratele. Peste 3 luni am fost informat de creditor ca contractele au fost desfacute si ca am de achitat 55.000 lei. Mi-a cerut sa achit 10.000 lei timp de 3 zile ca sa nu ma dea in judecata, dar am putut sa platesc decat 5.000 lei. Au trecut 3 ani si astazi am fost contactat de o doamna care m-a anuntat ca am de achitat 43.000 de lei si ca vor da in judecata. Ce pot sa fac in acest caz? Nu vreau sa achit suma mentionata, pentru ca o consider exagerata.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Este necesar de analizat contractele și de văzut care clauze sunt abuzive și este posibil de declarat nulitatea lor prin judecată și să achitați doar o sumă rezonabilă.

5 mai 2023