Nu am reusit sa rambursez un credot

16 iunie 2021 128

Buna ziua. A decedat tata si am avut nevoie de bani. Prin urmare, am luat credit nebancar, dar din cauza pandimiei nu am reusit sa-l rambursez. Acum creditorii ma suna, ma amenitita si ma injura. I-am rugat frumos sa mai astepte, eu nu refuz sa achit, daor ca am nevoie de ceva timp. Ce sa fac?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua Catalina,

1. Ei nu au dreptul sa va injure/ameninte. Va recomand sa inregistrati convorbirile si sa depuneti plingere la politie daca e ceva mai serios.

2. Incercati sa negociati o reeșalonare a ratelor la credit.

3. Incercati sa faceti o refinantare la o alta companie se creditare sau Banca pentru a... mai detaliat imbunatati istoria creditara si pentru a face față datoriei acumulate.

4. Incercati sa negociati un nou contract de credit chiar la compania de creditare unde ati luat creditul. Aduceti un fidejusor sau puneti o alta garantie.

5. Daca contractul este rezolutionat, incercati sa negociati o tranzactie de impacare.

O zi buna!

18 iunie 2021