Nu am venituri suficiente ca sa platesc pensia alimentara in marimea indicata de executorul judecatoresc

17 martie 2023 108

Buna ziua. In perioada cand eram angajat oficial, plateam pensie alimentara in marime de 1/3 din salariu. Acum nu sunt angajat si executorul imi cere sa achit 1/3 din salariul mediu pe tara, adica in jur de 4.000 lei. Eu mai am un copil de 1 an la intretinere, sotia actuala este in concediu de maternitate, nu avem venituri stabile. Nu am cum sa platesc suma indicata de executor. Ce sa fac?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

puteţi solicita în instanţă modificarea cuantumului pensiei

17 martie 2023