Nu dispun de mijloace pentru achitare a unui avocat

11 iulie 2016 100

Lucrez cu un salariu de 1500-2000 lei/luna. Am 2 copii si sotie care nu lucreaza. Nu am posibilitatea de achita un avocat. Pe data 19.07.16 sunt citat la judecata. Cum pot sa obtin asistenta juridica din partea statului?

Jurist comments 2

Vasile Soltan
  • Student
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua. Pentru a obține asistența juridică garantată de stat urmează să acționați în felul următor:

1. Depuneți cerere la oficiul teritorial al Consiliului Național pentru Asistența Juridică Garantată de Stat, la organul de urmărire penală sau la instanţa judecătorească. Organul de urmărire penală sau instanţa judecătorească va remite oficiului teritorial,... mai detaliat în cel mult 3 zile lucrătoare de la data recepţionării, cererea şi documentele anexate. Decizia de acordare a asistenţei juridice calificate se emite de către coordonatorul oficiului teritorial şi se aduce la cunoştinţă solicitantului în cel mult 3 zile lucrătoare. Oficii teritoriale există în Chișinău (mun. Chişinău, str. Alecu Russo nr. 1 bl. “1A”, bir. 36, 35 tel./fax: (022) 49-69-53, 49-63-39, 31-00-65, Bălți (mun. Bălţi, str. Mihai Sadoveanu nr. 2 tel. / fax.: (0231) 61-316, 22-811, 068551122, Cahul (or. Cahul, str. Independenţei nr. 6; tel. / fax.: (0299) 20-413, 20-763, Comrat (or. Comrat, str. Șevcenco nr. 31/A tel. / fax.: (0298) 28-853).

2. Cererea de acordare a asistenţei juridice calificate se întocmeşte după un model aprobat de Consiliul Naţional. (Contactați-mă la adresa de email vasilesoltan95@gmail.com, pentru a vă expedia modelul de cerere).

3. Trebuie să anexați la cerere o declaraţie cu privire la venit pentru a beneficia de asistenţă juridică garantată de stat.

4. Trebui să vă dați consimţămîntul în scris pentru prelucrarea datelor cu caracter personal, în conformitate cu Legea nr. 133 din 8 iulie 2011 privind protecţia datelor cu caracter personal, în scopul verificării veniturilor acesteia de către coordonatorii oficiilor teritoriale ale Consiliului Naţional (aceast punct este introdus în cerere).

Succese!

11 iulie 2016
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Salut,
Din datele oferite despre situația financiară, se pare că este posibil să beneficiați de asistență juridică gratuită.
Dar, depinde de faptul dacă sunteți citat într-o cauză civilă sau penală.
În primul caz, trebuie să demonstrați că nu puteți achita..(certificat de salariu, componența familiei, etc)
În cauze penale, dacă este infracțiune... mai detaliat gravă - beneficiați de avocat indiferent de starea financiară. Iar dacă nu este vorba de o infracțiune gravă - trebuie să demonstrați că nu puteți achita. Se are în vedere, desigur, cauzele penale în care aveți statut de inculpat...dacă sunteți martor-se va aplica regula din cazul celor civile..
In orice caz, solicitați instanţei de judecată, la începutul ședinței, acordarea asistenței juridice gratuite de stat.
După aceasta, instanța vă va explica procedura.

11 iulie 2016