Nu este recunoscuta hotararea de divort definitiva si irevocabila

27 ianuarie 2021 42

Buna ziua. Sunt cetatean moldovean. Am fost casatorit cu o fata din Guatemala in Republica Moldova, dupa care am plecat impreuna in Italia. Dupa nici trei ani de zile, relatia nu a mai mers, dar intre timp ea a dat viata unui copil. Cand copilul avea 10 luni, sotia s-a plans la Serviciul Antiviolenta, declarand ca sunt violent (psihologic) cu ea. Am depus cerere de divort in Republica Moldova dupa ce copilul a implinit 1 an. Instanta moldoveneasca a pronuntat definitiv si irevocabil divortul. Sotia, nefiind de acord cu divortul si fara a se prezenta in instanta, depune o noua cerere in Italia. Judecatoria italiana hotaraste ca hotararea pronuntata in Republica Moldova nu a fost legala, pentru ca ar exista un acord intre Moldova si Italia care permite chestia asta. E posibil asa ceva? Exista vreo iesire din aceasta situatie?

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Trebuie de analizat Hotărîrile din Republica Moldova dar în special cea din Italia. După aceasta se poate ceva de întreprins.

2 februarie 2021