Nu ma lasa sa-mi vad copilul

21 august 2018 270

Suntem divortati, dar achit pensia alimentara, in aceasta privinta totul e in ordine. Ma aflu peste hotare, copilul cu mama la fel peste hotare, in aceeasi tara. Nu stiu nimic de copil, nu-mi da niciun numar de contact. Imi scrie ca eu n-am treaba cu copilul. As vrea sa stiu ce sa fac?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Codul Familiei oferă drepturi egale părinților asupra copiilor, iar lezarea unui astfel de drept se sancționează contravențional.

Articolul 64. Împiedicarea exercitării dreptului de a comunica cu copilul şi de a-l educa.
Împiedicarea neîntemeiată a unuia dintre părinţi (a ambilor părinţi) să comunice cu copilul ori să ia parte la educarea lui,... mai detaliat precum şi împiedicarea copilului să comunice cu bunicii, fraţii şi surorile se sancţionează cu amendă de la 6 la 12 unităţi convenţionale.

Totodată mama nu poate fara acordul dvs de a se stabili cu copilul cu domiciliul peste hotarele țării.

Incercati astfel să depuneți o plângere la poliție în țara care vă aflați.

21 august 2018