Nu-mi pot vedea copilul plasat sub tutela matusii

31 mai 2019 60

Buna ziua. Am si eu o intrebare. Sunt mama unei fetite de 3 anisori care se afla sub tutela matusii si ea nu-mi permite sa vad fata deloc. Ce pot sa fac, unde pot sa ma adresez? Cum pot sa iau copilul de sub tutela? Nu am sot.

Jurist comments 1

  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Articolul 145 Codul Familiei. Drepturile copiilor aflaţi sub tutelă (curatelă)
Copiii aflaţi sub tutelă (curatelă) au dreptul:
g) la comunicare cu părinţii şi rudele;
Articolul 146. Drepturile şi obligaţiile tutorelui (curatorului)
(5) Tutorele (curatorul) nu este în drept să împiedice contactele copilului cu rudele lui, cu excepţia cazurilor în care contactele respective contravin intereselor... mai detaliat acestuia.
Articolul 46 Codul Civil. Revocarea calităţii de tutore şi curator. Revocarea tutelei și a curatelei
(3) Autoritatea tutelară revocă tutela sau curatela minorului dacă minorul a fost restituit părinţilor

Vă adresați Autorității Tutelare, iar după caz, instanței de judecată

31 mai 2019