Nu mi s-a platit salariu

28 iunie 2019 101

Buna ziua. Am lucrat la o interprintere de alimentatie publica 2 luni, dar nu am fost angajat oficial. Acum am vrut sa plec peste hotare, dupa asta mi s-a dat un contract prin care ma obliga sa lucrez timp de un an la intreprinderea data. Eu am refuzat sa-l semnez, dupa asta mi-au zis: ”poti sa nu mai vii la serviciu” si m-au impus sa semnez cerere de eliberare. Eu intreb de ce trebuie sa semnez eu cererea asta daca nu m-ati angajat oficial. Unde domn mi-a raspuns ca asa trebuie. Acum am aflat de la colegi ca salariul n-o sa mi se plateasca. Ce pot face in asa situatie? Multumesc.

Jurist comments 1

Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Vadim, vă adresați la angajator cu o cerere prealabilă (motivată), prin care solicitați achitarea în temeiul legislației în vigoare a drepturilor salariale.
Pentru mai multe detalii puteți să mă contactați.

28 iunie 2019