Nu mi se elibereaza dispozitivul unei hotarari

3 iulie 2018 54

Salut tuturor. Ati putea sa ma ajutati sa inteleg pe cat de legal este faptul ca instanta nu doreste sa-mi elibereze dispozitivul hotararii, si insista sa astept 30 de zile pentru a primi hotararea motivata. Exista vreo metoda de a insista pentru a obtine acest dispozitiv? Va multumesc mult!

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Depuneți o cerere în cancelaria instanței de judecată unde ați avut judecata mai mult ca atât dispozitivul de fapt nu se solicită acesta fiind îmbinat părților obligatoriu... Totuși intrați pe platforma online a judecătoriilor și căutați dispozitivul hotărârii dvs ( http://www.instante.justice.md ).

În eventualitate puteți adresa o plângere către președintele judecătoriei... mai detaliat sau către Consiliului Superior al Magistraturii.

3 iulie 2018

Mersi mult!

26 mai 2019