Nu mi se elibireaza actele de la instiutia de studii

20 iulie 2017 35

Am fost inmatriculat in Colegiu Politehnic la buget, peste un an am fost exmatricult pentru nereusita, la ziua de astazi doresc sa intru in alt colegiu. M-am adresat la colegiu anterior pentru a-mi primi actele, unde m-au informat ca trebuie sa achit o suma de bani pentru studii sau sa aduc o confirmare de la alta institutie de invatamint ca pot fi admis in alta institutie, atunci voi putea primi actele. Adresindu-ma la alte institutii pentru asa o confirmare, am primit raspunsul "asa act nu este obligatoriu pentru a-mi primi actele si asa o confirmare poate sa m- o dea doar in cazul cind aduc actele in original care sunt retinute de colegiu anterior". Deci, nu stiu ce sa fac, deoarece nu am destui bani ca sa achit suma ceruta de la colegiu anterior si nici nu pot sa-mi depun actele la alta institutie de invatamint deoarece imi sunt retinute pina nu dau fisa de lichidare a datoriilor. Conform carei legi pot sa scriu o cerere pentru ca sa-mi elibereze actele fara achitare si fara certificat, ce sa fac?

Jurist comments 1

Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Cititi atent contractul semnat , sunt conditiile specifice mentionate , totodata va sugerez sa discutati cu administratia , si sa intocmiti un acord prin care va obligati sa achitati suma cuvenita in rate conform posibilitatilor !
Chiar si in acest caz retinerea actelor este una ilagala , insa urmeaza... mai detaliat sa vedeti daca exista clauza data in contract

20 iulie 2017