Nu ne-au achitat salariul

20 iulie 2023 3

Bună ziua. Au trecut 90 de zile din data în care angajatorul trebuia să achite salariul, dar nu a achitat nimic. Unde se depune cererea să achite cu penalități? Este vreo posibilitate cumva să-i forțeze inspecția muncii să achite prin extragerea banilor din cont sau ceva de genul acesta?

Comentariile juriștilor 4

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Codul muncii prevede:
Articolul 330. Obligaţia angajatorului de a repara prejudiciul cauzat persoanei ca rezultat al privării ilegale de posibilitatea de a munci
(2) În caz de reţinere, din vina angajatorului, a salariului (art.142), a indemnizaţiei de concediu (art.117), a plăţilor în caz de eliberare (art.143) sau a altor plăţi (art.123,... mai detaliat 124, 127, 139, 186, art. 225 alin. (8) etc.) cuvenite salariatului, acestuia i se plătesc suplimentar, pentru fiecare zi de întîrziere, 0,3 la sută din suma neplătită în termen.

Din păcate neachitarea salariului nu este prevăzută ca faptî contravențională respectiv, dacă angajatorul va refuza achitarea penalității doar prin judecată o puteți solicita.

20 iulie 2023
Olga Matveeva

Macar salariu sa achite cumva forțat daca e posibil fără judecată?

20 iulie 2023
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Cu părere de rău, forţat fără judecată nu e posibil.

20 iulie 2023
Olga Matveeva

Dar inspecția muncii nu are dreptul să-i blocheze conturile și să repartizeze la angajați?

20 iulie 2023