Nu ne-au fost achitate salariile, iar acum ne-au spus ca ne vor ahita numai jumatate de concediu

23 aprilie 2020 74

Buna ziua. Sunt angajata la cantina scolara, adica sunt lucrator bugetar. Pana in prezent nu ne-au fost achitate salariile, iar acum ne-au spus ca ne vor ahita numai jumatate de concediu. Cum pot afla daca e corect sau nu?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua,

Bugetarii trebuie să primească salariul în volum deplin pe timpul pandemiei. Neachitarea salariilor este o încălcare. În cazul în care Dvs ați luat concediu pe timp de pandemie atunci indemnizația trebuie să fie plătită în volum deplin.

24 aprilie 2020