Nu poate obtine cazier

5 august 2019 21

Buna ziua! Daca o persoana a avut proces-verbal pe care a trebuit sa achite amenda de 8.000 lei si a fost achitata in primele 72 ore (putea achita doar jumatate 4.000 lei), procesul a fost incheiat? Peste cativa ani nu poate obtine cazierul juridic din cauza ca suma nu a fost achitata in totalitate (8.000 lei).

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Daca face proba achitării sumei in termen de 72 ore(anterior) actualmente 3 zile lucrătoare, atunci, careva obiecții fata de el nu pot exista.
Sigur că va fi necesar de a identifica bonul confirmativ de plată a sumei. Daca sa achitat prin intermediul băncii, posibil sa puteți găsi ceva info, va adresați... mai detaliat cu cerere la bancă, poate identifică plată cît și data.

4 septembrie 2019