Nu pot accesa credit, deoarece banca crede ca am fost judecat

2 martie 2017 46

Buna, am o problema. Cand vreau sa iau vreun credit bancar, imi spun ca am fost judecat, dar eu nu am fost judecat. Ce pot sa fac?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Poti demonstra prin prezentarea cazierului judiciar.
Ca atare, antecedentul penal nu te limiteaza in dreptul de a obtine un credit, decit daca ai savirsit o infractiune in domeniul economic, escrocherii, inselaciuni financiare, etc.
Dar probabil Banca se refera nu numaidecit la o cauza penala, dar chiar civila, poate ai avut un... mai detaliat litigiu economic, financiar cu alta banca sau persoana.
Pina la urma, decizia apartine Bancii...daca nu doreste sa te crediteze, poti demonstra, dar oricum va fi refuz.

2 martie 2017