Nu pot demara procedura succesorală, deoarece instituțiile implicate în aceasta mă poartă de la una la alta

18 septembrie 2023 3

Buna ziua! Unchiul meu (fratele mamei mele) a decedat recent. Acesta nu a fost căsătorit și nu a avut copii. De fapt, nu au mai rămas alte rude în afară de mine. Unchiul decedat a deținut un apartament și eu vreau să deschid procedura succesorală. Am mers la notar și acesta îmi cere o adeverință despre ultimul loc de reședință al defunctului. La ASP nu îmi eliberează documentul solicitat fără certificat de calitate de moștenitor. Respectiv, notarul nu îmi va elibera certificat de moștenitor până nu-i aduc certificatul privind reședința unchiului decedat. Iată așa mă poartă dintr-o parte în alta. Ce să fac în această situație? Mulțumesc.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Alte domenii

...de fapt, certificatul de calitate de moștenitor este ceva diferit de certificatul de moștenitor..........notarul eliberează ambele certificate.........parcă noua legislație dădea acces notarilor la registrele publice....ar trebui să treacă la obținerea informației privind ultimul domiciliu din registrele publice de către notar personal și să nu mai trimită oamenii pe drumuri....

19 septembrie 2023
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna Marina! Da este o asa situatie. Vă pot ajuta. Puteți apela la nr. de telefon 069049267 pentru ajutor și suport juridic.

19 septembrie 2023