Nu pot depune documentele pentru indemnizatia lunara

2 iulie 2017 32

Buna ziua. De la serviciu nu vor sa-mi faca ordinul prin care sa ies oficial in concediu de maternitate si nu pot depune documentele pentru indemnizatia lunara. Am deja doua luni si ceva si nici macar cererea inca n-am depus-o pentru CM. <ereu au careva eschivari. Ce pot face in asa caz ? Multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Depuneti o plingere la Inspectoratul de Stat al Muncii !
Date de contact : http://www.ism.gov.md
Succese!

3 iulie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună seara Alina,

Pentru aceasta coordonați cu angajatorul precum că sunteți în drept la acest concediu iar refuzul său este o încălcare iar în cel mai rău caz veți depunde o plângere la Inspecția Muncii care vă va remedia situația.

Totodată, trebuie să știți că aveți dreptul în baza unei cereri scrise,... mai detaliat după expirarea concediului de maternitate, la un concediu parţial plătit pentru îngrijirea copilului pînă la vîrsta de 3 ani, cu achitarea indemnizaţiei din bugetul asigurărilor sociale de stat.

Altceva estecă Potrivit Legii privind indemnizaţiile pentru incapacitate temporară de muncă şi alte prestaţii de asigurări sociale, femeile asigurate au dreptul la indemnizaţie de maternitate indiferent de durata stagiului de cotizare. Indemnizaţia de maternitate se acordă integral la a 30-a săptămână de sarcină, pe o perioadă de 126 de zile calendaristice, iar în cazul naşterilor complicate ori al naşterii a doi sau mai mulţi copii – de 140 de zile calendaristice. În cazul sarcinilor cu 3 şi mai mulţi feţi, indemnizaţia de maternitate se acordă pe o perioadă majorată cu 42 de zile calendaristice pentru concediul prenatal şi cu 14 zile calendaristice pentru concediul postnatal.

Cuantumul lunar al indemnizaţiei de maternitate este de 100% din venitul mediu lunar asigurat, realizat în ultimele 12 luni calendaristice premergătoare lunii producerii riscului asigurat, venit din care au fost calculate contribuţii individuale de asigurări sociale.

Succes.

3 iulie 2017