Nu pot lua un credit pentru nevoi personale din cauza unei datorii

6 martie 2023 68

Buna ziua. Am datorii la plata pensiei alimentare pentru perioada 2013-2019. Incepand cu 2019 achit cu regularitate pensia alimentara si am platit o parte din datoria acumulata. Banii ii depun in contul executorului judecatoresc, deoarece fosta sotie si copilul sunt stabiliti in Italia din 2011. Acum am nevoie sa iau un credit pentru nevoi personale si sunt refuzat din cauza acestui dosar de executare. Executorul zice ca nu poate face nimic. E corect asa?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Executorul judecătoresc într-adevăr nu poate influența istoria creditară a dumneavoastră.

6 martie 2023
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Puteți încerca opțiunea ca executorul să vă elibereze o confirmare precum că vă executați obligația și achitați datoria.

6 martie 2023