Nu pot sa-mi fac cazier moldovenesc

31 iulie 2017 57

Am avut dosar penal in 2007 si procuratura de Buiucani tot ma trimite dintr-o parte in alta si nu se rezolva nimic. Eu nu am fost condamnat, nu am avut nici judecata, dar sa-mi fac cazier moldovenesc nu pot.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

De ce nu putețți? Vă refuză Serviciul Tehnologii Informaționale al MAI în eliberarea cazierului judiciar?

Dacă da, atunci solicitați prin intermediul unei interpelări oficiale o explicație motivată a refuzului.

Iar dacă nu primiți un refuz sau refuzul nu este justificat, depuneți o cerere de chemare în judecată în ordine de contencios... mai detaliat administrativ, conform prevederilor Codului de Procedură Civilă al Republicii Moldova și a Legii contenciosului administrativ.

Succese!

31 iulie 2017