Nu pot sa-mi iau documentele de la colegiu

26 iulie 2018 157

Bunã ziua. Aş vrea sã ma ajutaţi cu o problemã. Prietena mea anul trecut a depus documentele la colegiul din Cahul si peste trei luni (in octombrie) ea a dorit sa se mute la liceu, la care directorul i-a spus cã documentele le va da dupa finalizarea primului simestru (in plus, îi cerea 30.000 de lei). Mai apoi s-a dus dupa incheierea primului simestru si nu i le-a dat, spunându-i ca sa vina la sfarsitul anului. Apoi s-a dus la sfârsitul lunii mai si i-a spus sa vina dupa ce termina practica, iar dupa ce a terminat practica, directorul nu i le-a dat spunându-i sa vina la admitere. Însa din clasa ei a mai fost o domnisoara si niciun rezultat. Vreau sa spun ca prietena mea este la buget, am citit contractul si nu indica ca trebuie de achitat ceva daca doreste sa se transfere in alta instituţie. Este vorba de achitat contractul doar in cazul exmatricularii ei, sau in cazul daca ajunge in anul trei unde daca va lua bacalaureatul si doreste sa paraseasca colegiul trebui sa achite banii si bursele pe toti 3 ani. Multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

D-l Mihai, în cazul DVS derectorul încearcă să estorcheze bani, fiindcă intenţionat el a amînat întoarcerea documentelor. DVS puteţi să vă adresaţi la CNA cu o aşa problemă.

27 iulie 2018