Nu putem perfecta moștenirea casei părintești din cauza atitudinii fratelui (unul din moștenitorii legali)

2 noiembrie 2022 112

Bună ziua. Suntem trei copii la părinți (două surori și un frate). Părinții au decedat, mama decedând un an în urmă. Noi, surorile, am fost și ne-am documentat la notar, dar fratele nu a mers la notar, deoarece el se opune și nu dorește să se împartă cu noi. Cu toate acestea, el vizitează casa părintească și periodic face petreceri în grădina casei. În mod legal, fratelui îi este permis să meargă la casa părintească dacă nu s-a prezentat la notar pentru a perfecta actele de moștenire? El nu direște să discute cu noi, spune că mai degrabă va face așa încât nimeni din noi să nu beneficieze de acest bun moștenit. Ce putem face, la cine să ne adresăm ca să rezolvăm această situație conform legii? Vă mulțumimc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
în cazul dat, în lipsa unui acord sau dorința unuia dintre moștenitori, soluția poate fi obținută doar prin intermediul instanței de judecată, într-un fel ocolind comportamentul fratelui.

3 noiembrie 2022