Nu se gaseste certificatul de nastere

28 noiembrie 2018 87

Buna ziua. Am o intrebare. Tatal meu nu poate sa depuna dosarul pentru redobandirea cetateniei romane, din cauza ca nu are certificatul de nastere sau de deces al tatalui sau. Si aceasta din cauza ca acesta a lasat familia in anii '80. Nu s-a pastrat niciun act de-al lui. El s-a nascut in Rusia (linga China), dar se stie ca locuia in Odesa, Ucraina dupa ce a lasat familia. Nu se stie Insa pana cand a locuit el acolo, pentru ca legatura a fost pierduta la sfirsitul anilor '80. Am trimis cerere in orasul cela din Rusia de la OSC, de 2 ori, dar si ei au spus ca nu au voie sa trimita asa certificate nici rudelor. Ce-i de facut, in asa caz, va rog dati un sfat.
Multumesc anticipat.

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Valeriu,
De fapt, Legea cetățeniei (legea României) permite să ai mai multe negații, ceea ce presupune că nu a fost posibil de găsit actul.
Este important ca să dispuneți de actele persoanei care s-a născut în perioada respectivă și în baza căreia deja obțineți alte acte ce confirmă legătura și gradul... mai detaliat de rudenie.

29 noiembrie 2018

Dar, cum se poate de obtinut certificatul de nastere sau de deces a bunelului pe baza certificatului de deces a bunicii ? Este posibil asa ceva ? Puteti da mai multe detalii ?
Bunica a fost nascuta in martie 1940.

1 decembrie 2018