Nu stii daca pot conduce in Moldova

19 august 2017 95

Pot conduce cu permis englez o masina engleza in Republica Moldova?

Jurist comments 1

Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună seara!

Da, puteți conduce.

Funcționarii din cadrul Serviciului Vamal de la punctul de trecere al frontierei urmează să vă explice care sunt condițiile de circulație pe teritoriul vamal al Republicii Moldova cu automobilul d-voastră.

Însă din start precizez că pe timp de zi o puteți face doar dacă vă... mai detaliat aflați în trafic internațional.
Pe timp de noapte, însă, o puteți face doar dacă vă aflați în tranzit.

Suplimentar, este necesar să procurați vinieta pentru termenul în interiorul căruia intenționați să vă aflați în circulație cu automobilul pe teritoriul vamal al Republicii Moldova.

Succese!

19 august 2017